Znani mężczyźni o św. Józefie. „Jestem pewien, że święty Józef pomógł mi przeżyć”

Dla wielu mężczyzn święty Józef jest wzorem do naśladowania. Mimo że na kartach Ewangelii nie przeczytamy ani jednego jego słowa, sam fakt, że był opiekunem Jezusa i mężem Maryi świadczy o tym, że jest osobą, z której warto brać przykład. Co o świętym Józefie mówią znani mężczyźni, dla których on także jest wzorem?

Kard. Konrad Krajewski o św. Józefie

– Całe życie św. Józefa można zamknąć w jednym równoważniku zdania: cały sprawiedliwy. Święty w naszym dzisiejszym pojęciu, to dokładnie sprawiedliwy w Starym Testamencie. To człowiek, który słucha Bożego Słowa, który postępuje tak, jak Bóg chce – mówił kard. Konrad Krajewski we wspomnienie św. Józefa w 2020 roku.

– On przede wszystkim staje się znakiem obecności Boga w rodzinie. Mimo, że Jezus jest Bogiem i Człowiekiem, to on staje się Sakramentem obecności Boga. To on tworzy, dziś możemy powiedzieć: Kościół Domowy – zauważył jałmużnik papieski.

Kard. Grzegorz Ryś o św. Józefie

O ziemskim opiekunie Jezusa mówił także kard. Grzegorz Ryś w trakcie swojej homilii 19 marca 2022 roku. – Józef słucha, przyjmuje i wypełnia, i – jesteśmy tego pewni – doświadcza błogosławieństwa, doświadcza szczęścia, doświadcza wypełnienia obietnicy. Prośmy Pana o taką postawę, w odniesieniu do tej trudnej sytuacji, którą przeżywamy dzisiaj, ale też i na przyszłość, na wszystkie tego typu wyzwania. Wtedy to, co trudne, Pan Bóg da na przeżyć jako wielką szansę, na Józefowy sposób – zapewnił metropolita łódzki.

– Od samego początku Józef jest kimś, kto nas uczy tożsamości, jest twarzą tego Kościoła. Jeśli chcemy się do niego przyznawać, a chcemy, to prośmy, by Jego postawy odbijały się w naszych – dodał.

Krzysztof Ziemiec: „Jestem pewien, że święty Józef pomógł mi przeżyć”

O szczególnym orędownictwie świętego Józefa w swoim życiu może mówić Krzysztof Ziemiec, dziennikarz i prezenter telewizyjny. W czerwcu 2008 roku w jego domu wybuchł pożar. Wszystko za sprawą gorącej parafiny, którą jego żona podgrzewała do celów kosmetycznych. Kobieta zapomniała o parafinie i poszła spać. Ziemiec, który w tym czasie brał kąpiel, poczuł dziwny zapach i udał się do kuchni. Zauważył, że parafina uległa samozapłonowi.

– Najpierw – jako stary harcerz – przykryłem garnek pokrywką, licząc, że odcięcie powietrza zdusi ogień, ale wtedy nastąpił wybuch. Chciałem to wynieść. Nie pomyślałem, że garnek był rozgrzany do czerwoności i wypadnie mi z rąk. Płonąca parafina oblała mnie i podłogę. W ten ogień padałem, wstawałem. W korytarzu natychmiast zajęła się kupiona kilka tygodni wcześniej szafka. Nad nią były korki, które się przepaliły, wszystko wysadziło. Trwało to sekundy, może minuty – wspomina dziennikarz.

– Krzysztof zaczął palić się jak żywa pochodnia. A mimo to wołał do sąsiadów, aby ratowali żonę i trójkę dzieci – relacjonowali jego koledzy. – To, że żyje, jest cudem. Chociaż był bardzo poparzony i cierpiał, to cały czas myślał, czy jestem bezpieczna razem z dziećmi. Mój mąż zachował się jak terminator – mówiła o Krzysztofie jego żona Dorota.

Po tym zdarzeniu koledzy Ziemca poprosili kard. Nycza, aby w jego intencji odprawił Mszę świętą. – Któregoś dnia koleżanka z telewizji powiedziała mi: „w czasie mszy oddaliśmy cię w opiekę świętemu Józefowi”. Po tych kilkunastu latach, jestem wręcz pewien, że to właśnie święty Józef pomógł mi przeżyć i przetrwać najtrudniejsze chwile, a także zaopiekował się duchowo moją rodziną. I jestem mu za to bardzo wdzięczny – wyznał prezenter telewizyjny.

Na temat św. Józefa wypowiedział się także znany reżyser Krzysztof Zanussi. – W czasach, w których próbuje się zakwestionować znaczenie i wartość rodziny, osoba świętego Józefa dla współczesnego człowieka jest na pewno bardzo ważna i inspirująca – zaznaczył.

Święty Józef, ojciec Jezusa

– Zastanówcie się, jak niesamowite było doświadczenie świętego Józefa. Nawet nie możemy sobie tego wyobrazić: być ojcem Jezusa. Bóg z jednej strony poddaje się łagodnemu prowadzeniu swojego ojca, świętego Józefa. Z drugiej strony Jezus sam uczy w duchowy sposób swojego ojca. Wyobraźcie sobie ich rozmowy – tak na temat św. Józefa wypowiedział się z kolei Jose Eduardo Verastegui, aktor znany z takich produkcji jak „Sound of Freedom. Dźwięk wolności” czy „Bella”.

– Wyobraźcie sobie, jak Jezus był dzieckiem, a później nastolatkiem. Jak pierwszy raz powiedział „tata”, „mama”. Jakież to szczęście i zaszczyt oglądać, jak Bóg dorasta!

– Jednocześnie św. Józef jest patronem dobrej śmierci, gdyż kiedy odchodził, u jego boku stali Maryja i Jezus, którzy go pocieszali. Czyż może być lepszy sposób na przejście z tego świata do życia wiecznego? – zastanawiał się Verastegui.

– Jako że sam noszę jego imię, gdyż moje pełne imię brzmi José Eduardo, wszystko, co robię, zawierzam Matce Boskiej z Guadalupe i św. Józefowi. Prośmy św. Józefa, aby pomagał nam być takimi mężczyznami, jakimi Bóg chce nas widzieć, ponieważ po Jezusie to on jest najdoskonalszym wzorem męskości, aby pomagał nam upodabniać się do siebie i do Jezusa.

– Każdej kobiecie życzę takiego męża, jakim był św. Józef, aby kochał ją tak, jak Józef kochał Maryję miłością czystą, będąc w pełni oddanym Świętej Rodzinie – dodał aktor.

Źródło: pl.aleteia.org, deon.pl, niedziela.pl / tk

Szukasz modlitw za wstawiennictwem świętego Józefa? Wejdź w zakładkę „modlitwy”, gdzie dostępnych jest wiele modlitw w różnych potrzebach.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *