1

Filmy o świętym Józefie. Jeden z nich to polska produkcja

O świętym Józefie wiemy tyle, ile jest napisane o nim w Piśmie Świętym, nie licząc prywatnych objawień, jakie miała np. bł. Katarzyna Emmerich. Jednak sam fakt, że był on ziemskim opiekunem Jezusa, z czym związane były czasem trudne wydarzenia, sprawia, że jego życie to gotowy scenariusz na film. Dotychczas powstały trzy pełnometrażowe filmy o świętym Józefie, a za jeden z nich odpowiadają Polacy.

Filmy o świętym Józefie – “Józef z Nazaretu”

“Józef z Nazaretu” to włosko-niemiecka produkcja z 2000 roku w reżyserii Raffaele Mertesa. Film powstał w oparciu o biblijne wydarzenia dotyczące świętego Józefa, Maryi i Jezusa.

Życie Józefa, cieśli z Nazaretu toczy się w cieniu rzymskiej okupacji nad Izraelem. Pewnego dnia poznaje on Joachima, jego żonę Annę i ich córkę Maryję. Kiedy podczas starć z wrogiem Joachim zostaje ranny i jest bliski śmierci, Józef obiecuje mu, że weźmie sobie Marię za żonę.

Po powrocie z wyprawy w celach zarobkowych, Józef zastaje swoją przyszłą żonę brzemienną. Maryja tłumaczy mu, że widziała Archanioła Gabriela, który wyznał jej, że urodzi ona wyczekiwanego przez Żydów Mesjasza. Mężczyźnie trudno jednak uwierzyć w tę historię i zgodnie z nakazem Prawa Mojżeszowego postanawia oddalić kobietę. Kiedy we śnie Józef dowiaduje się od anioła, że to co mówi Maryja jest prawdą, postanawia przyjąć ją do siebie. Film przedstawia także wyprawę małżonków do Betlejem, narodziny Jezusa, ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu i powrót do Nazaretu. Opowieść kończy się wraz ze śmiercią św. Józefa.

 • Reżyseria: Raffaele Mertes
 • Scenariusz: Gareth Jones, Gianmario Pagano
 • Gatunek: dramat, biblijny
 • Premiera: 2000
 • Ocena na filmweb: 6,9 / 10

Filmy o świętym Józefie – “Józef i Maryja”

“Józef i Maryja” w reżyserii Rogera Christiana to kanadyjska produkcja z 2016 roku. Film oparty jest na losach Eliasza, pobożnego rabina, który pragnie zemsty po rzezi niewiniątek. Przebywanie ze Świętą Rodziną sprawia, że zmienia on swoje postanowienie.

Eliasz jest żydowskim rabinem, który z całego serca pragnie być blisko Boga. Kiedy umiera jego przyjaciel, postanawia zaopiekować się jego rodziną. Nie wywiązuje się jednak z tego zadania, ponieważ dzieci, którym obiecał bezpieczeństwo, giną w trakcie rzezi niewiniątek. Eliasz postanawia zemścić się za ten nieludzki czyn Heroda.

W pewnym momencie rabin poznaje Maryję, Józefa i ich syna Jezusa. Przebywanie w kręgu tej niezwykłej rodziny sprawia, że Eliasz zaczyna zastanawiać się nad motywami zemsty. W Jezusie widzi kogoś więcej niż tylko zwykłego chłopca.

„Józef i Maria” to historia o inspiracji i nadziei oraz o miłosierdziu jako przeciwieństwie zemsty. Ukazuje piękno codziennego życia i wzajemną bliskość członków Świętej Rodziny. Akcja filmu rozgrywa się w czasie dzieciństwa Jezusa, zanim objawił się jako Syn Boży i ostatecznie zmienił bieg ludzkości – czytamy w opisie dystrybutora filmu.

 • Reżyseria: Roger Christian
 • Scenariusz: Julie Kim, Kariné Marwood
 • Gatunek: dramat, biblijny
 • Premiera: 2016
 • Ocena na filmweb: 4,7 / 10

Filmy o świętym Józefie – “Opiekun”

“Opiekun” to polski film z 2023 roku w reżyserii Dariusza Reguckiego. Opowiada opartą na faktach historię będącego w poważnym kryzysie małżeństwa, w których życie w pewien sposób wkracza się św. Józef. Film został nagrany w Kaliszu, mieście nieprzypadkowym, ponieważ to właśnie tam znajduje się Narodowe Sanktuarium Św. Józefa.

Znakomicie zapowiadająca się skrzypaczka filharmonii i jej mąż, ambitny dziennikarz lokalnego radia, przechodzą kryzys małżeński. Przez narastające problemy i ciągły brak pieniędzy, Dominika (Karolina Chapko) zaczyna się interesować bogatym biznesmenem (Radosław Pazura), a Robert (Rafał Zawierucha) nie radzi sobie z rozpadem rodziny.

Gdy dostaje od szefa zadanie opowiedzenia niecodziennych historii pielgrzymów przybywających do pobliskiego sanktuarium św. Józefa, twierdzących, że przydarzył im się cud, odkrywa, że także jego historia ma wiele wspólnego z milczącym opiekunem Świętej Rodziny. Czy w kulminacyjnym momencie, gdy będzie musiał podjąć decyzję, która zaważy na losach jego rodziny, zachowa się jak… św. Józef?

Opiekun to film z elementami dokumentu, w którym oparta na faktach historia rodzinna Roberta i Dominiki staje się pretekstem do głębszej opowieści o ewangelicznej postaci ziemskiego opiekuna Jezusa i roli, jaką odegrał w życiu wielu współczesnych ludzi.

 • Reżyseria: Dariusz Regucki
 • Scenariusz: Dariusz Regucki, Aleksandra Polewska
 • Gatunek: dramat
 • Premiera: 2023
 • Ocena na filmweb: 6,2 / 10

Źródło: materiał własny / opis dystrybutora / filmweb.pl

Fot. Pierwszy zwiastun / YouTube.com

Szukasz modlitw za wstawiennictwem świętego Józefa? Wejdź w zakładkę „modlitwy”, gdzie dostępnych jest wiele modlitw w różnych potrzebach.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *